Zacznijmy od tego, czym tak naprawdę są spieki kwarcowe, jakie są ich właściwości i zastosowanie, oraz co sprawia, że coraz więcej osób decyduje się wykorzystać je w wnętrzach swoich domów i mieszkań.

   Spiek kwarcowy jest to kompozycja naturalnych minerałów m.in. kwarcu, skał granitowych, iłów łupkowych czy pigmentów ceramicznych. Największą ich zaletą, jeśli chodzi o estetykę, jest z pewnością efekt prawdziwego kamienia jaki oddają. Obecnie na rynku dostępna jest szeroka gama kolorów i wzorów, które zadowolą nawet najbardziej wymagających klientów. Oprócz nowoczesnego wyglądu, w swojej strukturze są niezwykle trwałe, ale również odporne na wiele szkodliwych czynników zewnętrznych, tj.: zarysowania, ścieranie, plamienie, uderzenia, szoki termiczne, wilgoć a nawet promieniowanie UV. Jeśli jesteś miłośnikiem gotowania i chciałbyś zastosować spiek kwarcowy jako blat kuchenny, możesz bez obaw przygotowywać na nich posiłki, ponieważ płyty nie przenikają bakterie, co sprawia, że materiał jest higieniczny i nie ma żadnych przeciwskazań dla kontaktu z żywnością. Wylane czerwone wino czy stawianie gorących naczyń, również nie będzie stanowić żadnych problemów.  

 

   Jeśli chodzi o zastosowanie, nie mają żadnych ograniczeń, ponieważ świetnie sprawdzają się zarówno wewnątrz pomieszczeń jak i na zewnątrz. Można je wykorzystać do wykończenia podłóg, ścian, schodów, kominków i wielu innych elementów ponieważ są niezwykle lekkie i cienkie. Wykorzystuje się je często w produkcji blatów kuchennych, co sprawia, że nawet najzwyklejsze meble zyskują ponadczasowy, elegancki wygląd. Spieki kwarcowe są w niektórych mieszkaniach i domach wykorzystywane wszędzie, zaczynając od łazienki, kończąc na tarasach i balkonach. anie w różnych miejscach, wedle preferencji klienta.

Warto wspomnieć, jak wygląda obróbka tych niezwykłych płyt ceramicznych. Specjalny granulat, w którego skład wchodzi kwarc, iły, skały granitowe i pigmenty ceramiczne zostaje sprasowany pod ogromnym naciskiem.  W ten sposób otrzymujemy płytę kwarcową, którą spieka się w piecu hybrydowym, a następnie wypala w wysokiej temperaturze. Końcowy etap obróbki to docinka płyty na pożądane wymiary i polerowanie, na różne sposoby. Płyty mogą być zarówno matowe, błyszczące a nawet antypoślizgowe, co sprawia, że znajdą zastosowanie w różnych miejscach, wedle preferencji klienta.  Wiadome jest, że na świetny efekt końcowy we wszystkich tego rodzaju pracach, składa się nie tylko dobrej jakości materiał, ale również jego prawidłowy montaż. Nasuwają się tutaj pytania, jak powinien wyglądać montaż spieków kwarcowych i na co fachowiec powinien zwrócić szczególną uwagę? Zaleca się, by w suchych pomieszczeniach, podczas prac unikać nadmiernego nasłonecznienia i przeciągu.

Druga ważna kwestia, to sprawne przeprowadzenie prac, tak żeby nie dopuścić do szybkiego wyschnięcia kleju montażowego. Jeśli chodzi o powierzchnię, na której ma zostać umieszczona płyta, należy ją dokładnie wyrównać i odkurzyć, a następnie nałożyć preparat gruntujący. Dopiero po jego wyschnięciu, za pomocą tzw. pacy zębatej, nakłada się cienką warstwę kleju montażowego.  W przypadku pomieszczeń mokrych, proces montażu wygląda bardzo podobnie, z jedną różnicą polegającą na użyciu preparatów izolujących. Podstawą prawidłowego montażu spieków na zewnątrz jest przede wszystkim odpowiednie przygotowanie podłoża i unikanie montowania spieków na rozgrzanych powierzchniach. Zaleca się w tym przypadku tzw. ‘’montaż na ruszcie’’.

   Jak widać spieki kwarcowe nie tylko świetnie się prezentują, ale posiadają ogrom możliwości w zastosowaniu. To, gdzie i jak je wykorzystamy, zależy od naszej pomysłowości i sposobu jak chcemy udekorować dom czy mieszkanie. Jeśli jesteście zwolennikami efektywnych, trwałych i eleganckich rozwiązań – spieki kwarcowe na pewno spełnią wasze oczekiwania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapytaj o wycenę

Napisz do nas:

Zadzwoń:

+48 667 015 518

PRB JASKOWSKI działa na rynku od 2011 roku.  Remonty i roboty budowlane realizujemy jako główny wykonawca, zapewniając odpowiedni nadzór budowlany. Specjalizujemy się w wykonywaniu robót wykończeniowych wnętrz.

Dzień dobry! Czekaliśmy na ciebie.

    Zgoda na przetwarzanie danych osobowych:

    Copyright © 2021. All Rights Reserved.